„Dzieci, ucząc się jeździć, są po prostu szczęśliwe. Odbierają to jako fajną zabawę
i powiew wolności." - instruktor narciarstwa
Narciarstwo biegowe w Kotlinie Kłodzkiej

Trzy styczniowe weekendy. Trzy lokalizacje w różnych miejscach Kotliny Kłodzkiej: Spalona, czyli góry Bystrzycki. Pod Szczelińcem, czyli góry Stołowe. Bielice i Morawa, czyli Góry Bielskie. We wszystkich tych regionach można spędzić czas na przygotwanych trasach do narciarstwa biegowego.

Spalona

Byliśmy w dniu: 17.01.2021

Trasy do narciarstwa biegowego zaczynają się z przełączy Spalona, na którą dostać się można stroną, krętą drogą z Bystrzycy Kłodzkiej. Również trafić tu można od strony Zieleńca, czyli dobrze znanego ośrodka narciarstwa zjazdowego.

Na przełęczy znajduje się schronisko, dobrze zaopatrzona wypożyczalnia nart, mały stok narciarski, parking. Początek tu mają dwie trasy biegowe: Mała Jagodna( 12km) i Duża Jagodna (14km). Obie trasy w większości pokrywają się ze sobą i prowadzą na szczyt Jagodnej na której stoi wieża widokowa.

W drodze na Jagodną przy temperaturze -10 st. C

Jagodna tuż tuż. Stromo pod górę, chociaż na zdjęciu płasko


Wieża widokowa na Jagodnej

zamglony widok z wieży

Na powrocie, w tle Jagodna

Trasa wycieczkiPraktyczne informacje:

- koszt wypożyczenia sprzętu do biegania (komplet: bury, narty, kijki): 40zł/os. Sprzęt był dostępny nawet w niedzielę o 10 rano dla całej naszej trójki.

- parking: darmowy

- warto sprawdzić warunki śniegowe na stronie

- przygotowanie tras (ratrakowanie) warto sprawdzić na stronie: Bílé Stopy (bilestopy.cz). W legendzie mapy oznaczone są różne kolory trasy, które pokazują, kiedy ratrak przygotował trasę (zielona trasa to najświeższy szlak, przygotowany w ostatnich 24h, żółty 2 dni temu itd.)

- oprócz trasy na Spalonej, jeżeli warunki śniegowe są odpowiednie to przygotowywane są również trasy w Lasówce. Miejscowość Lasówka położona jest niedaleko Zieleńca.

Szczeliniec

Byliśmy w dniu: 22.01.2021

Zaskoczeniem może być fakt, że pod samym Szczelińcem jest możliwość pobiegania na nartach biegowych. Przygotowane są trasy biegowe w formie 5 km i 3 km pętli. Jak warunki śniegowe pozwolą trasy są przygotowywane w dalszych kierunkach w tym do schroniska Pasterka. Warto śledzić informacje o warunkach śniegowych i przygotowanych trasach na stronie wypożyczalni nart w Karłowie

Trasy płaskie, idealne dla początkujących narciarzy i rodzin z dziećmi.

Pętle pod Szczelińcem znajdują się na otwartym terenie

Z przygotwanego toru można podziwiać Czarną Górę (chyba), czyli kurort narciastwa zjazdowego koło Stronia Śląskiego

Początek lub koniec pętli zależy w którą stronę biegniesz;)

Trasa wycieczkiPraktyczne informacje:

- koszt wypożyczenia sprzętu do biegania (komplet: bury, narty, kijki): 35zł/os. Byliśmy w piątek, więc z wypożyczeniem sprzętu nie było problem. W weekend może być kłopot, ponieważ wypożyczalnia jest stosunkowo mała.

- parking: 10zł/d

- trasy przygotowane są koło Karłowa, więc nie ma problemu z jedzeniem w tutejszych restauracjach (no chyba, że jest pandemia jak w 2021roku.)

Bielice i Nowa Morawa

Byliśmy w dniach: 30-31.01.2021

Najdłuższe trasy w Kotlinie Kłodzkiej czekają na nas nieopodal Masywu Śnieżnika w górach Bielskich. Po stronie polskiej jest kilkadziesiąt kilometrów przygotowanych tras biegowych. Trasy łączą się z trasami po czeskiej stronie, gdzie tras jest o wiele więcej. Warto (gdy nie ma covida) podejść z Bielic do schroniska Paprsek (Czechy), by tam coś zjeść, ogrzać się i nabrać siły na powrotną drogę.

W Bielicach byliśmy już w 2018 roku, gdzie debiutowaliśmy na nartach biegowych (patrz: Nareszcie narty biegowe). Wtedy podążaliśmy jak większość osób wzdłuż Białej Lądeckiej w kierunku schroniska Paprsek. Wówczas tłumów nie było w przeciwieństwie do tego co zastaliśmy dzisiaj. Zostawiając auto na parkingu odbijamy w prawo, mamy kilka wariantów tras, które prowadzą do przełęczy Suchej. Tutejsze trasy mają to do siebie, iż początkowo prowadzą pod górę. Z Bielic startujemy z poziomu 700m i wchodzimy na wysokość 1000 m n.p.m. Jednak podejścia są łagodne. Z Nowej Morawy od samego początku czekał na nas stromy ponad 3 km podbieg do przełęczy Suchej na którą również weszliśmy w sobotę, łagodniejszym podejściem od strony Bielic.

Podbieg od strony Bielic w kierunku przełęczy Suchej

Zjazd do Bielic był długi i cały czas w torach

Stome podejście pod przełęcz Sucha

Trasy wycieczekPraktyczne informacje:

- koszt wypożyczenia sprzętu do biegania (komplet: bury, narty, kijki): 35zł/os. Możliwość wypożyczenia w Stroniu Śląskim oraz w Goszowie (droga ze Stronia na Balice). W sobotę nart w Goszowie o rozmiarze buta 39 już nie było. Możliwa rezerwacja telefoniczna.

- parking: darmowy zarówno w Bielicach jak i w Nowej Morawie. W Bielicach za ostatnimi zabudowaniami warto jeszcze pojechać 300m leśną drogą, gdzie znajduje się duży parking samochodowy przy samych trasach biegowych. W Nowej Morawie parking z organiczną ilość miejsc parkingowych (na oko ok. 15 aut).

- trasy przygotowane, warunki śnieżne najbardziej pewne w całej Kotlinie. Jednak zawsze warto sprawdzić stan przygotowania tras biegowych na stronie bilestopy.cz lub na stronie miasta Stronie Śląskie.

strzałka do góry